Sásd Város Önkormányzata bemutatja a polgároknak, hogy az önkéntesség, a csapatmunka és a kölcsönös megértés hogyan járul hozzá a közösség lelki jóllétéhez válság idején

– A „BEYOND” című projekt 6. rendezvénye

101091100 — BEYOND (Rural Communities pushing BEYOND COVID-19)

Disclaimer:

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.

A „BEYOND – Rural Communities pushing BEYOND COVID-19” című projektet az Európai Unió társfinanszírozza a Polgárok, Egyenlőség, Jogok és Értékek programon (CERV program) keresztül; a „Városok hálózatai” című pályázati felhívás keretében. A projektnek 148 015,00 EUR összegű támogatást ítéltek meg. A projekt 2022. 12. 01. és 2024. 11. 30. között valósul meg (időtartam: 24 hónap). A vezető partner Cestica Önkormányzata (Horvátország), a további partnerek pedig Heiningen Önkormányzata (Németország), Ormož Önkormányzata (Szlovénia), Zavod Sopotniki (Szlovénia), Cavriago Önkormányzata (Olaszország), Usseaux Önkormányzata (Olaszország) és a Sásd és Térsége Nonprofit Kft. (Magyarország).

2024. szeptember 18. és szeptember 20. között került megrendezésre Sásd városában a BEYOND projekt 6. rendezvénye. A rendezvény minden programja a helyszínen zajlott. A programokat az alábbi célok elérése érdekében szerveztük:

• Felhívni a polgárok figyelmét arra, hogy a vidéki közösségek hogyan segíthetik elő a mentális jóllétet és a társadalmi befogadást civil szervezetek által vezetett önkéntes alapú akciókon keresztül;

• A polgárok azon képességének fejlesztése, hogy aktívan részt vegyenek a vidéki közösségek mentális egészségére koncentráló tevékenységekben válsághelyzetben (mint pl. a COVID-19 világjárvány).

A rendezvény első napján (2024. szeptember 18., szerda) Sásd Város Önkormányzata nyitókonferenciát, valamint csoportos beszélgetéseket szervezett a vidéken élők mentális egészségének helyzetéről a Sásdi Művelődési Házban. A konferencia Sásd Város Önkormányzatának bemutatkozásával kezdődött, melyet Pintér Gábor alpolgármester úr tartott. Ezt követően a partnerek képviselői mutatták be röviden a saját közösségüket és a COVID-19 világjárvány hatását a közösség tagjainak mentális jóllétére. A korábbi beszélgetésekre, véleményekre építve a Mentimeter segítségével interaktív kérdőíves felmérést végeztünk (a korábbi, érzelmi tanulásra összpontosító projektünkkel összhangban), hogy ösztönözzük a résztvevőket és a pandémia hatásaival kapcsolatos kérdéseket vitassunk meg. A résztvevők arról beszélgettek, hogy szerintük kit érintett a leginkább a világjárvány, milyen intézkedéseket találtak a leghatékonyabbnak és mi változott a közösségekben a világjárvány utáni időszakban. A nap végén a vendégek közös vacsorán vettek részt, ahol folytathatták a beszélgetést és új barátságokat, tartalmas kapcsolatokat alakíthattak ki.

A második nap (2024. szeptember 19., csütörtök) programjában olyan intézménylátogatások és előadások szerepeltek, melyek Sásd társadalmi befogadást és a közösség mentális jóllétét elősegítő jó gyakorlataihoz kapcsolódtak. A nap a helyi termelői piac, a Piac Korzó meglátogatásával kezdődött, amit önkéntesek is segítenek karbantartani. Megtudhattuk, hogy a piac a város társadalmi tevékenységeinek központja és azzal, hogy önkéntesek is szerepet vállalnak a helyszín karbantartásában és fejlesztésében (önkéntes csoportok által, akik segítenek tisztán tartani a közelben levő műemlékeket, rendezvényeket szerveznek stb.), hozzájárul a szolidaritáshoz, társadalmi befogadáshoz és a közösséghez tartozás érzéséhez.
Ezt követően a Sásdi ÁMK Bölcsődéjét és Óvodáját látogattuk meg, valamint a Művelődési Központot. Az oktatási intézmények és a művelődési központ működésének bemutatásán, valamint a munkatársakkal folytatott beszélgetéseken keresztül a résztvevők megláthatták, mennyire fontos a tevékenységeket a világjárvány valóságához igazítani és hogy milyen jelentős szerepet játszik az oktatás és a sport a közösségi szellem építésében a legnehezebb időszakokban
A délutáni szekcióban előadások hangzottak el arról, hogyan boldogult és őrizte meg ellenállóképességét Sásd (és egész Magyarország) lakossága a világjárvány idején. Az első előadás, melyet Gellért Lívia szakpszichológus tartott ’A COVID-19 járvány pszichés hatásai a járvány közben és után’ címmel azt mutatta be, hogyan hatott a pandémia a közösség mentális állapotára, és hogyan viszonyultak a lakosok (köztük a legveszélyeztetettebbek – idősek, fogyatékkal élők, fiatalok, alacsony jövedelmű családok stb.) az önkéntességhez és az egészségügyi intézkedések betartásához. A szakértő rámutatott, hogy a világjárvány előrehaladtával a lakosok egyre kevésbé bíztak a hatóságokban és kevésbé voltak hajlandóak betartani az intézkedéseket. Ez abból fakadt, hogy az irányelvek folyamatosan változtak, módosultak, ami összezavarta az embereket a járvány ideje alatt. Arra a következtetésre jutottak, hogy a világjárvány nagymértékben aláásta a közösség jóllétét, ami viszont együttműködőbbé tette a közösségeket. Erre a narratívára építve annak bemutatására, hogy Sásd városa hogyan éri el a lakosokat, Hajós Angéla, a Sásdi Család- és Gyermekjóléti Központ intézményvezetője, valamint a Helyiek a Városért Egyesület nevében Pintér Gábor alpolgármester mutatta be, hogyan szervezett az Egyesület és az önkormányzat helyiek által vezetett önkéntes csapatokat, akik segítettek fejleszteni a közösséget. Megtudhattuk, hogyan dolgoztak együtt rendszeresen a csapatok városi területek parkosításán, padok, műemlékek és egyéb közterületek tisztításán, helyi rendezvények – például Adventi Vásár – szervezésén stb. Azzal, hogy a helyi lakosok így bevonódtak a közösségbe, erősödött a közösséghez tartozás érzése, a polgárok érezték, hogy értékelik őket és Sásd városa ellenálló tudott maradni a világjárvány idején. A rendezvény ezen részében folytatott beszélgetésekből a résztvevők megtudhatták, hogyan kezeljék a hasonló kérdéseket a saját közösségükben.

A rendezvény 3. napján (2024. szeptember 20., péntek) a program két részre osztódott: 1) Kirándulás az Orfűi Malmokhoz. Itt példát láthattunk arra, hogy különböző hátterű emberek hogyan dolgoznak együtt önkéntesként egyesületekkel a kulturális örökség megóvása érdekében. A malmok működésének bemutatása során hangsúlyozták, hogy a helyszín fennmaradása csak az közösségi alapítvány (önkéntes alapú) munkájának köszönhető, ami éberen őrködik a malmok állapota felett és népszerűsíti őket a lakosság és a látogatók körében. A résztvevők megismerték, hogyan működik a gyakorlatban a csapatmunka, az önkéntesség, a szolidaritás és ezt a példát alkalmazhatják a saját tevékenységeikben is. 2) Projekttalálkozó: a partnerek képviselői megvitatták a következő/záró rendezvény terveit, valamint a sásdi rendezvény eredményeit.

Az esemény megszervezésének és lebonyolításának ezen megközelítésén keresztül a résztvevők megtanulták:

• Hogyan tudnak az egyesületek és a helyi önkormányzatok együttműködni, elősegíteni a mentális jóllétet és a társadalmi befogadást önkéntes alapú akciókon keresztül;

• Hogyan járulnak hozzá az európai értékek a közösség jóllétéhez és a társadalmi befogadáshoz.

• Hogyan kezeljük a mentális egészséggel kapcsolatos kérdéseket a vidéki közösségekben válsághelyzetben (pl. COVID-19 világjárvány) különböző keretek között (oktatás, egészségügy, kulturális örökség népszerűsítése stb.)

A rendezvényen komoly hangsúlyt kapott az európai értékek, mint például a szolidaritás, az együttműködés és a demokrácia fontossága is. A különböző hátterű sásdi résztvevők e közös értékek mentén fogtak össze, erősítve az európai identitás- és közösségtudatot. Ez pedig a polgárok jóllétének és a társadalmi befogadásnak a megerősödését eredményezte.

Az eseményhez kapcsolódó dokumentumok az alábbi linkeken érhetők el:

Projekt-összefoglaló

BEYOND (Rural Communities pushing BEYOND COVID-19)

A “BEYOND – Rural Communities pushing BEYOND COVID-19” című projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg a Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek (CERV) program Városhálózatok pályázati felhívásán keresztül. A támogatás teljes összege: €148.015,00. A projekt 2022. december 1-jén indult és a megvalósítása 2024. november 30-ig tart (24 hónap).

A projekt kedvezményezettje/vezető partnere Cestica község önkormányzata. A projektben 5 európai uniós tagállamból vesznek részt partnerek. A partnerség az alábbi szervezetekből és helyi önkormányzatokból tevődik össze:

• Zavod Sopotniki, zavod za medgeneracijsko solidarnost (Szlovénia)
• Ormož város önkormányzata (Szlovénia)
• Comune di Cavriago (Olaszország)
• Gemeinde Heiningen (Németország)
• Comune di Usseaux (Olaszország)
• Sásd és Térsége Terület- és Humánfejlesztési Nonprofit Kft (Magyarország)

A projekt célja az állampolgári részvétel előmozdítása a civil társadalmi tevékenységekben, a vidéki közösségek demokratikus folyamataiban és különösképpen annak bemutatása, hogy hogyan fejleszthetjük közösségeinket a COVID-19 járvány után. Ennek eléréséhez a projekt hét darab, 3-3 napos rendezvény formájában valósul meg, amik a különböző hátterű polgárokat közelebb hozzák egymáshoz. Minden rendezvényen speciális témákat vitatunk meg, melyek a partnerek COVID-19 járvány alatt szerzett tapasztalataihoz kapcsolódnak, a partnerek összegyűjtik az állampolgárok véleményét egyes fejlesztési kérdésekről és új szinergiák alakulnak ki (pl. új együttműködések, a polgárok igényein alapuló új projektötletek stb.) A tervezett projektesemények a következők:

• Nyitórendezvény Cesticában, Horvátországban: 2023. március 29-31. (Téma: önkéntesek és polgári védelmi tevékenységek szervezése);
• 2. rendezvény a szlovéniai Ajdovscinában (szervező: Sopotniki): 2023. június eleje. Téma: A generációk közötti szolidaritás erősítése és az idősek szükségleteire való reagálás;
• 3. rendezvény Heinigenben, Németországban: 2023. szeptember. Téma: A társadalmi befogadást és a környezetvédelmet előmozdító tevékenységek szervezése;
• 4. rendezvény Cavriagoban, Olaszországban: 2023. november. Téma: A polgári részvétel előmozdítása az oktatásban, valamint a családok mentális jólléte;
• 5. rendezvény Usseaux-ban, Olaszországban: 2024. június. Téma: A polgárok bevonása olyan akciókba, melyek célja kulturális és természeti értékek megóvása;
• 6. rendezvény Sásdon, Magyarországon (a Sásd és Térsége Terület és Humánfejlesztési Nonprofit Kft. szervezésében): 2024. szeptember. Téma: A legsérülékenyebb csoportok mentális jóllétének elősegítése járvány idején – idősek és fogyatékkal élők.
• Zárórendezvény Ormožban, Szlovéniában (Ormož és Cestica szervezésében): 2024 október második fele. Téma: a közösségi események átformálása a turizmus és a szolidaritás előmozdítása érdekében a közösségben.

A rendezvények megszervezésével a partnerszervezetek és a projektben részt vevők a következőket érik el:

• A vidéki területek könnyebben és hatékonyabban tudnak előkészíteni és megvalósítani olyan tevékenységeket, melyek elősegítik a COVID-19 leküzdését a vidéki közösségekben;
• A vidéki közösségek tagjaiban erősebben tudatosul az európai uniós politikák/értékek pozitív hatása az életminőségre;
• Fejlődik a vidéki közösségek közötti együttműködés

A célok elérésével a vidéki közösségek felkészültebbé válnak a jövőbeli kihívások leküzdésére, melyek a polgáraik életét befolyásolják.

1. rendezvény – Nyitórendezvény Cesticában (Varasd megye, Horvátország)

A rendezvény három napon keresztül zajlott (március 29. szerda – március 31. péntek) Cesticában és Varasdon, Varasd megyében, Horvátországban. A rendezvény céljai:

▪ A polgárok részvételének erősítése olyan tevékenységekben, melyek hozzájárulnak a polgári védelemhez a vidéki területeken (cesticai jó gyakorlatok bemutatásával a COVID-19 járvány idején)

▪ A COVID-19) járvány polgári védelemre és önkéntesekre gyakorolt hatásainak átgondolása a régióban

▪ Annak bemutatása, hogy a polgárok közötti szolidaritás hogyan erősíti a közösséghez tartozás érzését.

Összesen 99 résztvevő volt a háromnapos rendezvényen 5 uniós tagállamból (Horvátország, Szlovénia, Olaszország, Németország és Magyarország).

Az első napon Cestica önkormányzata megrendezte a projekt nyitókonferenciáját a cesticai Városházán. A konferencia célja az volt, hogy bemutassa a projektet a polgároknak és szemléltesse, hogy hogyan járul hozzá a polgárok részvételének növeléséhez a civil társadalomban. A nyitóelőadást követően a partnerek röviden bemutatták a polgári védelemhez és az önkéntességhez kapcsolódó tevékenységeiket a pandémia idején. Ez a forma lehetővé tette a partnerek számára a tapasztalatcserét és annak kiemelését, hogy hogyan adaptálták a tevékenységeiket a COVID-19 járványhelyzethez (hangsúlyozva, hogy az uniós értékek, mint például a szolidaritás, hogyan épültek be a tevékenységeikbe és javaslatokat megfogalmazva a tanulságok alapján). A konferencia részét képezte egy interaktív kvíz (Slidon keresztül) az önkéntesség hatásáról a pandémia idején, ami a résztvevők bevonását és közösségükben való önkéntességgel kapcsolatos igényeik megismerését szolgálta. Az eredmények azt mutatták, hogy a résztvevők nagy része szerint haladunk a járványon való túllépés felé és a vidéki közösségek közel járnak a teljes felépüléshez (a válaszadók 76%-a), valamint pozitív véleménnyel vannak az EU-s értékekről (76%). A pandémiával kapcsolatban a válaszadók 21%-a a védőoltást tartotta a megoldásnak a COVID-19 megszüntetésére, míg 72%-uk vélte úgy, hogy az intézkedések kombinációja (védőoltás, önkéntes tevékenység, biztonsági intézkedések, közvetlen támogatások az állampolgároknak) vezetett ahhoz, hogy a vidéki közösségeknek sikerült leküzdeni a járványt. Azért, hogy teljesen felépülhessenek a pandémia hatásai alól, a válaszadók szerint a vidéki közösségeknek ösztönözniük kell az önkéntességet, javítani a társadalmi befogadást és közösen dolgozni más, európai uniós közösségekkel. A nyitókonferenciát lezáró kérdések/válaszok szekció segítségével a résztvevők új információkkal és ismeretekkel gazdagodtak arról, hogy a vidéki közösségek hogyan alakították a polgári védelmi intézkedéseiket, vonták be az állampolgárokat és alkalmazkodtak a körülményekhez a járvány legyőzése érdekében.

A 2. nap (2023. március 30., csütörtök) programjait a cesticai Városházán tartottuk meg. Interaktív workshopot szerveztünk, aminek a témája az volt, hogy a polgári védelmi szervezetek hogyan segítették a lakosságot a COVID-19 idején. Ezzel segítettük a résztvevők bevonását és a tapasztalatcserét. A workshop első részében előadások hangzottak el a pandémia alatti polgári védelmi jó gyakorlatokról.

Összesen 4 előadást hallgathattunk meg:

  • Cestica önkormányzata; ESF “Zaželi” projekt (Előadó: Marina Dukarić, projektmenedzser)
  • Vöröskeeszt, Varaždin: A Vöröskereszt által szervezett és megvalósított tevékenységek és akciók a járvány idején. (Előadó: Filipa Blažon Šumečki, EU projektmenedzser és ügyvezető)
  • Idősek Otthona/Dom “Novi Život” (Előadók: Iva Roža és Valentina Kocet Martinec)
  • “Hiperaktivni” Egyesület: A szervezet tevékenysége és működése a COVID-19 járvány alatt (Előadók: Tomislav Milec és Matija Hrman)

A workshop lezárásaként Patrick Galeski (Galeski Management Services) vezetésével csoportmunkát végeztünk, ami a COVID-19 járvány következményeit és hatásait dolgozta fel. Először bemutatta, hogy a COVID-19 hogyan tükrözi azt a helyzetet, amivel a polgárok az 1918-20-as influenzajárvány során szembesültek. Ezzel rávilágított, hogy bár a járvány idején sokan megfelelően cselekedtek, sokan ugyanakkor kimondottan rosszul reagáltak. Hangsúlyozta, hogy a történelem többnyire rossz értelemben ismételte önmagát a járvány alatt. Az előadást csoportmunka követte, aminek során a résztvevők egy olyan forgatókönyvet dolgoztak fel, ami egy vidéki közösségben tapasztalható orvoshiányra fókuszált. A résztvevők lehetséges megoldásokat dolgoztak ki és megbeszélték, hogy a saját közösségükben hogyan kezelik a hasonló problémákat.

A délutáni szekcióban a cesticai Tűzoltóság a Varasd Megyei Tűzoltósággal együtt bemutatta a tevékenységeit és tartott egy rövid demonstrációt is. Darko Mahjen a cesticai önkormányzat képviseletében bemutatta Cestica tűzoltóegyesületeinek munkáját (összesen 6 tűzoltóparancsnokság) és azt, hogy hogyan működtek a járvány idején (pl. a biztonsági intézkedések beépítése a tevékenységükbe). Az előadást követő tűzoltó-bemutató demonstrálta, hogy a csapatok hogyan működnek és működnek együtt vészhelyzetekben.

A harmadik napon (2023. március 31., péntek) projekttalálkozót tartottunk Varasdon a megyeházán. A találkozó célja az volt, hogy megbeszéljük a projekt kimeneteit, illetve a megvalósítás következő lépéseit. A nyilvánosság biztosítása érdekében a sajtó képviselői is jelen voltak, akiknek a partnerek bemutatták a projektet és várható eredményeit. Ezen kívül a jelenlevők egy rövid városnézésen is részt vettek Varasdon, hogy megismerkedhessenek a várossal és Varasd megye kulturális örökségével.

További információ az eseményről és a projektről az alábbi anyagokban található (csak horvátul és angolul)

  • A rendezvény programja The agenda for the event;
  • Prezentációk a rendezvényről:
    • Cestica önkormányzata; “Zaželi” ESF projekt (Előadó: Marina Dukarić, projektmenedzser)
    • Vöröskereszt, Varaždin: A Vöröskereszt által szervezett és megvalósított tevékenységek és akciók a járvány idején. (Előadó: Filipa Blažon Šumečki, EU projektmenedzser és ügyvezető)
    • Idősek Otthona/Dom “Novi Život” (Előadók: Iva Roža és Valentina Kocet Martinec)
    • „Hiperaktivni” Egyesület: A szervezet tevékenysége és működése a COVID-19 járvány alatt(Előadók: Tomislav Milec és Matija Hrman)
    • Varasd Megyei Tűzoltóegyesület, Tűzoltói tevékenység Cesticában (Előadó): Dakro Majhen)
    • A COVID-19-et és az 1918-20-as spanyolnátha járványt összehasonlító csoportmunka és előadás;
  • Eseményleíró lap (csak angol nyelven)
  • A résztvevők visszajelzéseinek és válaszainak összefoglalása

Disclaimer:  Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.

 

Az eseményhez kapcsolódó dokumentumok az alábbi linkeken érhetők el:

2. rendezvény - Ajdovščina, Szlovénia

A háromnapos rendezvényre Ajdovščinában, Szlovéniában került sor 2023. június 07. (szerda) és június 09. között. Minden eseményt a helyszínen tartottunk és a következő célokat értük el velük:

  • annak tudatosítása, hogy a generációk közötti szolidaritás hogyan építi a közösséghez tartozás érzését és hogy az önkéntes tevékenységek hogyan válnak az egész közösség hasznára
  • reagálás a COVID-19 járvány idősebb és fiatalabb generációkra gyakorolt hatására
  • annak bemutatása, hogy a polgárok közötti szolidaritás hogyan járul hozzá a helyi intézkedések megerősítéséhez

1.nap

A rendezvény első napján tartottuk a megnyitót, interaktív kérdőív-kitöltést és csoportfeladatokat végeztünk (szekcióülések). Szintén az első napon mondott tájékoztató beszédet Ajdovščina polgármestere, Tadej Beočanin. Kiemelte az önkormányzat arra irányuló erőfeszítéseit, hogy elősegítse a polgárok bevonódását a helyi politikák alakításába. Hangsúlyozta azt is, mennyire fontos támogatni nem csak a gazdasági fejlődést, de a polgárok életminőségének javulását is olyan létfontosságú területeken, mint az oktatás, sport, idősgondozás és más hátrányos helyzetű társadalmi csoportok támogatása. A rendezvényt tovább színesítette Cestica polgármestere, Mirko Korotaj, aki szintén megosztotta a résztvevőkkel a saját önkormányzatának tapasztalatait és meglátásait, valamint párhuzamot vont a Covid-19 járvány idején történtek és a jelenlegi árvizek és földcsuszamlások okozta nehézségek között.

A polgármesterek megnyitói után Patrick Galeski (Cestica képviseletében) ismertette a projekt első rendezvényének eredményeit. Ezt a projektpartnerek rövid bemutatkozói követték, akik ismertették szervezetük tevékenységeit és összefoglalták a Covid-19 járvány idején folytatott munkájuk főbb tanulságait.

 

A következő programpont keretében a résztvevők az okostelefonjuk segítségével egy interaktív kérdőívet töltöttek ki (a Mentimeter applikáción keresztül), ami a generációk közötti együttműködés, szolidaritás és önkéntesség alapfogalmaira fókuszált. Miután a résztvevők kitöltötték a kérdőívet, áttekintettük és megvitattuk a válaszokat, hogy rávilágítsunk az önkéntesség fontosságára (a megfelelő formában). A kvízt követően a résztvevők kis csoportokban beszélték meg a felmerült témákat: 1) Generációk közötti szolidaritás a COVID-19 alatt, 2) A helyi hatóságok és civil szervezetek szerepe a járvány idején, 3) Előretekintés: A csapatok bemutatták a megállapításaikat és a jó gyakorlatokat, amik hozzájárulnak az új ötletek generálásához a generációk közötti szolidaritás hosszútávú elősegítésére a partnerek/résztvevők körében.

  1. nap

Az esemény második napján a nagyszámú, igen lelkes résztvevő értékes ismeretekkel gazdagodhatott az alulról jövő kezdeményezésekkel és együttműködésekkel kapcsolatban, amik jelentősen emelhetik a vidéki közösségek életszínvonalát.

A nap programjához tartozott az idősek számára létrehozott ingyenes szállítási szolgáltatás bemutatása, ami a Zavod Sopotniki kezdeményezése. Az intézmény vezetője bemutatta, hogyan kezdődött a „Sopotnikov” (azaz „Utastársak”) története, hogyan működik az ingyenes szállítás modellje és kiemelte az intézkedéseket, amiket a szervezet azért vezetett be, hogy a járvány idején is folytathassa a tevékenységeit (plexi védőfalak elhelyezése, foglalkoztatott személyzet, étel- és gyógyszerszállítás stb.). Az előadás során részletesen bemutatásra került a szervezet által kifejlesztett információs infrastruktúra is, ami megkönnyíti a hatékony és átlátható működést.

A bemutatót csoportmunka követte: demonstrációs feladat a jó és rossz gyakorlatokról (mit tegyünk és ne tegyünk) az idősek támogatásában járvány idején, valamint tapasztalatok megosztása.

A második prezentációt a Dobra pot Egyesület készítette a „The Lore” nevű felületen (https://izrocilo.si), amit a koronavírus miatti korlátozások idején hoztak létre, amikor nem lehetett élőben megtartani a workshopokat és más tevékenységeket. A Lore projekt Brkinov és Karst helyi örökségvédelmének szükségességén alapul. Célja az örökség értékességének átadása a fiatalabb generációknak, a figyelem felhívása a térség gazdag természeti és kulturális örökségének megóvása fontosságára és annak bemutatása, milyen modern lehetőségeket hordoz az örökség hasznosítása a vidéki vállalkozásfejlesztésben.

A harmadik prezentáció témája a Toyota Adria Kft. (https://www.toyota-go.si) ToyotaGO elnevezésű szolgáltatása volt, egy korszerű mobilitási megoldás, amit kimondottan a vidéki területek számára alakítottak ki, ahol a meglevő tömegközlekedés nem feltétlenül biztosít optimális körülményeket. A szállítás előjegyzésére szolgáló mobilapplikáció bemutatása mellett az előadás kitért a személyszállítás tervezésének és csoportosításának modelljére is, aminek célja az útvonalak optimalizálása és a módszer fenntarthatóságának biztosítása. Ismertették a kiemelt célcsoportokat is: fiatalok (tanórán kívüli tevékenységek), idősek (a városi szolgáltatások hozzáférhetősége – a Sopotniki Intézet ügyfelei számára ingyenes).

Az utolsó előadás/program alaposabb betekintést nyújtott a résztvevők számára Ajdovščina önkormányzatának részvételi folyamataiba, megtudhattuk, hogy a részvételi költségvetés-tervezés hogyan teszi lehetővé a polgárok számára, hogy aktívan részt vegyenek a döntéshozatalban és projektfinanszírozásban a helyi közösségben. Elmagyarázták, hogyan osztja el Ajdovščina városa a forrásokat a kezdeményezésekre, mik a részvételi költségvetésből finanszírozott helyi intézkedések jóváhagyásának lépései és példákat hoztak olyan projektekre, melyeket helyi szinten hasonló megközelítéssel társfinanszíroznak.

A napot városnézéssel zártuk Vipavski Križben, majd a Snji Vrhben elfogyasztott vacsora nyújtott kulináris élményt, aminek segítségével a résztvevők még közelebb kerülhettek Ajdovščina kultúrájához és örökségéhez. Ez a forma azt is lehetővé tette, hogy a résztvevők együttműködjenek, elmélyítsék a kapcsolatukat és nem formális körülmények között osszák meg egymással a tudásukat.

3.nap

A harmadik napon projekttalálkozót tartottunk az ajdovščinai városházán, ahol a résztvevők röviden értékelték a rendezvényt. Ezután áttekintettük a projekt jelenlegi állását (tervezés, kommunikáció, jelentések) és kijelöltük a következő esemény dátumát, illetve várható témáit és programjait. A rendezvényre 2023. szeptember 27. és 29. között kerül majd sor Heiningenben, Németországban.

A találkozón kívül a résztvevők idegenvezetéssel megtekintették a festői kis falut, Vipavski Križt, illetve Ajdovščina életteli városát, így biztosítva felejthetetlen befejezést a színes, háromnapos rendezvénynek. A Sopotniki szervezet és Ajdovščina önkormányzata sajtóközleményeket készített a partnerekkel együttműködve. Ezzel biztosítottuk, hogy a sajtó beszámoljon az eseményről és hogy a nyilvánosság értesüljön a Sopotniki valamint Ajdovščina jó gyakorlatairól az idősek támogatása terén.

A rendezvény megszervezésének és lebonyolításának ilyen megközelítésével a résztvevők a következőket tanulhatták meg:

  • hogyan lehet bevonni és összekötni az idősebb és fiatalabb generációkat (főként válság idején, mint például a COVID-19 járvány);
  • a legjobb módszerek és gyakorlatok a helyi örökség védelme és a különböző generációk tudásának megőrzése terén.

A résztvevőknek szintén lehetősége nyílt együttműködni és új projektötleteket megalapozni (mobilitási megoldásokkal kapcsolatban az idősek és más rászorulók számára).

További információ az eseményről és a projektről az alábbi anyagokban található (csak angol nyelven)

  • A rendezvény programja;
  • Prezentációk a rendezvényről:
  • Eseményleíró lap (csak angol nyelven)
  • A résztvevők visszajelzéseinek és válaszainak összefoglalása

Disclaimer:  Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.

 

Az eseményhez kapcsolódó dokumentumok az alábbi linkeken érhetők el:

3. rendezvény Heiningenben, Németországban 2023. szeptember 27. és 29. között

Az esemény egy háromnapos rendezvény formájában került megrendezésre változatos tevékenységekkel.

1.nap (szeptember 27. szerda) került megrendezésre a nyitókonferencia, valamint egy online felmérés (mentimeter) a résztvevők/polgárok érzéseiről és gondolatairól a városuk helyzetéről a járvány előtt és után, ami beszélgetésindítóként szolgált. A résztvevők megtekintették a helyi (önkéntes-alapú) tűzoltóságot, ahol bemutattuk, hogyan működik Heiningenben a polgári védelem. A napot közös vacsorával zártuk, ahol a partnerek jobban megismerhették egymást és együttműködéseket alakíthattak ki.

A 2.nap (szeptember 28. csütörtök) előadásokból és csoportfoglalkozásokból állt, amik a környezetvédelemhez, az önkormányzati és körzeti szintű igazgatás közötti járványügyi munkamegosztáshoz, a bevándorlók integrálásához és a generációk közötti szolidaritáshoz kapcsolódtak.  A helyi hulladékfeldolgozó központ megtekintésére is sor került.

A prezentációk segítségével a résztvevők betekintést nyerhettek abba, hogy hogyan segíthetik az önkéntesek a bevándorlók beilleszkedését a közösségbe, illetve hogyan segítik az idősek közlekedését a Goppingen régióban (ahová Heiningen is tartozik) az ingyenes szállítási szolgáltatás segítségével. Az előadások lényeges eleme volt a környezetvédelem is. Részleteiben megismerhettük az Európai Zöld Megállapodást, valamint egy megújuló-energia szövetkezet létrehozásának lehetőségét Heiningenben. Helyszíni látogatást tettünk a heiningeni hulladékfeldolgozó/égető üzemben is, ami demonstrálta a város előrehaladását a hulladékból származó nulla károsanyag-kibocsátás elérése terén.

3.nap (szeptember 29. péntek) konzorciumi találkozót tartottunk a partnereknek, illetve természetjárást a résztvevőknek Heiningenben. Ezek a tevékenységek a projekteredmények követését szolgálták (találkozó), a média tájékoztatását (riporterek meghívásával a megbeszélésre), valamint annak bemutatását, hogy hogyan igyekszik Heiningen megóvni a természeti területeket  a városon belül (természetjárás/várostúra).

További információ az eseményről és a projektről az alábbi anyagokban található (csak angol nyelven)

  • A rendezvény programja;
  • Prezentációk a rendezvényről:
  • Eseményleíró lap (csak angol nyelven)
  • A résztvevők visszajelzéseinek és válaszainak összefoglalása

Disclaimer:  Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk

A rendezvényhez kapcsolódó dokumentumok az alábbiakban érhetők el: : The materials connected to the event can be accessed below

  • The agenda for the event;
  • Presentations from the event (in ZIP format)
  • Event description sheet (in English only)
  • Summary of feedback and responses from participants regarding environmental protection in Europe.

 

 

Az eseményhez kapcsolódó dokumentumok az alábbi linkeken érhetők el:

4. rendezvény Cavriagoban, Olaszországban

A 148.015,00 eurós projekt témája a vidéki közösségek fellépése a COVID-19 világjárvány idején, valamint a polgárok biztonságát és a helyi közösségek működését a világjárvány idején és azt követően lehetővé tevő jó gyakorlatok cseréje. A BEYOND projektben öt uniós tagállamból hét partner vesz részt.

Cestica mellett a projektpartnerek: Szlovéniából Ormož és Ajdovščina (Institut Sopotniki), Olaszországból Cavriago és Ussaux, Németországból Heinigen, Magyarországról pedig Sásd városa. A projekt tehát hét eseményre oszlik, amelyek mindegyikét egy-egy projektpartner szervezi. Minden egyes esemény más és más, mivel a házigazdák világjárvány alatti tapasztalataival és gyakorlatával kapcsolatos konkrét témák kerülnek megvitatásra. E tapasztalatok és gyakorlatok alapján minden projektpartner új ismeretekre tesz szert, amelyeket saját működésük során alkalmazhatnak válsághelyzetekben a polgárok jobb védelme érdekében.

Cavriago egy 10 000 lakosú település Olaszországban, Emilia-Romagna régióban. A Cavriagóban tartott rendezvény témája a polgárok oktatási tevékenységekben való részvételének erősítése és a családok mentális jólléte volt Cavriagóban. Erre építve a házigazdák elmondták, hogy milyen intézkedésekkel segítik elő a polgárok jóllétének fejlődését, és milyen stratégiákat alkalmaznak annak érdekében, hogy a lakosok aktívabban vegyenek részt a közösségben. Cavriago képviselői számos más projektet is bemutattak, amelyek megkönnyítették a polgárok számára a járvánnyal való megbirkózást, ezek közül a legjelentősebb a YAPP – Youth Active Participation Platform. Ezen a platformon keresztül a fiatalok különféle tartalmakhoz és szolgáltatásokhoz férhetnek hozzá, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy új készségeket szerezzenek.

A projekt keretében összesen 40 vendég látogatott el Cavriagóba. A rendezvény keretében a vendégek megtekintették az összes fontos szociális és oktatási célú létesítményt, mint például a La Cremeria szakképző központot, az új általános iskolát, az óvodát, a mozit és még sok mást. Az esemény végén a vendégek számára egy vezetett túrát szerveztek a közeli tejüzembe, ahol a világhírű parmezán sajtot gyártják. Itt részletesen bemutatták a sajtkészítés folyamatát. A háromnapos rendezvény rendkívül tanulságos és hasznos volt a projektben részt vevők számára.

További információ az eseményről és a projektről az alábbi anyagokban található (csak angol nyelven)

  • A rendezvény programja;
  • Prezentációk a rendezvényről:
  • Eseményleíró lap (csak angol nyelven)
  • A résztvevők visszajelzéseinek és válaszainak összefoglalása

Disclaimer:  Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.

 

Az eseményhez kapcsolódó dokumentumok az alábbi linkeken érhetők el:

5. rendezvény Usseaux-ban, Olaszországban

A BEYOND projekt ötödik rendezvényére (Rural Communities pushing BEYOND COVID-19) 2024. május 13-15. között került sor az olaszországi Usseaux településen. A rendezvény valamennyi tevékenysége a helyszínen zajlott. A tevékenységek a következő célok elérése érdekében kerültek megszervezésre:

  • Hogyan bátorították és támogatták továbbra is az aktív állampolgárságot a világjárvány idején, és hogyan őrizték meg a polgárok az összetartozás érzését ebben a nehéz időszakban (COVID-19);
  • annak tudatosítása, hogy az önkéntesség hogyan járul hozzá a kulturális örökség és az európai identitás megőrzéséhez.

Az esemény első napján (2024. május 13-án, hétfőn) Usseaux önkormányzata nyitókonferenciát szervezett az usseaux-i Punto Museo „Brunetta d’Usseaux” múzeumban. Ennek az első résznek a célja az volt, hogy a résztvevők megismerjék az önkormányzatot és annak működését. Már a kezdetektől fogva hangsúlyozták, hogy az usseaux-i polgárok modelljei nagyon konkrétak, mivel a település Olaszország egy hegyvidéki, kopár és távoli területén található.

Az első előadás arra összpontosított, hogy a város hogyan valósítja meg az aktív gazdálkodást a MANSIA-modell segítségével. Az előadó, Thomas Augier ismertette, hogy a MANSIA néven ismert személy rendszeresen szervez segélyakciókat a rászoruló polgárok számára. Kiemelte, hogy ez a modell még a COVID-19 világjárvány idején is biztosította a közösség összetartását. A nyitóelőadást követően a térség más egyesületei és szervezetei mutatták be tevékenységüket. Az előadások között szerepeltek:

Pro Loco 5 Borgate – Thomas Augier

Escartons Co-operative – Marco Cipriani

Közkönyvtár – Armanda Mellone

Canton Mill barátai – Erica Anselmino

Alpe Sport A.S.D. – Alessia Brunet

Az első nap végén a résztvevők egy interaktív online felmérésben vettek részt a vidéki és városi életről alkotott érzéseikről és véleményükről. Ennek segítségével a résztvevők megvitathatták, hogy milyen közirányítási modellek működnek, és milyen elemeket kell javítani a közösségükben. Az első napot egy kapcsolatépítő vacsora zárta, ahol a résztvevők megismerkedhettek a régió kulináris művészetével, és meg is kóstolhatták a helyi ételkülönlegességeket.

A rendezvény második napja (2024. május 14., kedd) a kulturális jelentőségű területeket bemutató vezetett túrák sorozataként zajlott. A látogatások középpontjában olyan helyek álltak, amelyeket a közösség önkéntesei újítottak fel és tartanak fenn. Az első helyszíni látogatásra a „Fenestrelle” erődben került sor, ahol az usseaux-i képviselők és önkéntesek ismertették a helyszín történelmi és kulturális jelentőségét, és azt is, hogy az önkéntesek hogyan gondoskodtak a helyszín fenntartásáról az évek során. Annak bemutatására, hogy Usseaux hogyan őrizte meg kulturális és gasztronómiai örökségét, az önkormányzat képviselői és az „Amici del Mulino Canton” egyesület önkéntesei bemutatót szerveztek egy újraélesztett vízimalomról, amely már 150 évvel ezelőtt is lisztet termelt. A résztvevők láthatták, hogyan ízesítik a lisztet a helyben termesztett alapanyagokkal, és lehetőségük nyílt a helyi önkéntesekkel együtt dolgozni. A helyi ételeken és hagyományokon alapuló ebéd és vacsora, valamint az önkéntes tevékenységek eredményeinek megismerése révén a résztvevők megérthették, hogy az önkéntesek milyen fontos szerepet játszanak az Usseaux régió kulturális örökségének megőrzésében és népszerűsítésében.

A harmadik napon (2023. május 15., szerda) került sor a projekttalálkozóra a „Brunetta d’Usseaux” Punto Museoban. A találkozót olyan formában tartották, hogy minden érdeklődő részt vehetett rajta és hozzájárulhatott a projekthez. A találkozón a partnerség megvitatta a projektmodellt. A következő rendezvények szervezői (Sásdról, Magyarországról és Ormožból, Szlovéniából) beszámoltak a következő rendezvények tartalmáról, a résztvevők pedig elmondhatták észrevételeiket és visszajelzéseiket az usseaux-i rendezvényről és a jövőbeli tevékenységek szervezéséről. a projektben. Így a partnerség meg tudta határozni a jövőbeli események időpontjait, és megvitatta, hogy milyen változtatásokra van szükség a projekt hatékonyabb megvalósításához az elkövetkező hónapokban. A rendezvény végén a résztvevők ellátogattak a  „Farm Challier in Balboutet” tejüzembe, ahol megtudhatták, hogyan sikerült megőrizni a régió kulturális/kulináris kincseit az uniós csatlakozás és a helyi polgárok erőfeszítései révén.

A rendezvény szervezésének és lebonyolításának ilyen megközelítése révén a résztvevők megtanulták, hogy

– hogyan vezetnek az önkéntesek hozzájárulását igénylő aktív irányítási modellek (mint például a „MANSIA”) szolidaritáshoz, kölcsönös megértéshez és a közösséghez tartozás érzéséhez (még olyan válságos időkben is, mint a COVID-19 világjárvány);

– hogyan segíthetik az önkéntesek a vidéki területek kulturális örökségének megóvását és megőrzését

– hogyan vehetnek részt a polgárok a hagyományokat, a természetet és a kulturális értékeket megőrző, valamint az uniós integrációhoz is hozzájáruló tevékenységekben.

További információ az eseményről és a projektről az alábbi anyagokban található (csak angol nyelven)

  • A rendezvény programja;
  • Prezentációk a rendezvényről:
  • Eseményleíró lap (csak angol nyelven)
  • A résztvevők visszajelzéseinek és válaszainak összefoglalása

Disclaimer: Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.

 

Az eseményhez kapcsolódó dokumentumok az alábbi linkeken érhetők el:

A „BEYOND” projekt zárórendezvénye Ormožban, Szlovéniában, aminek fő támája, hogy a turizmus és a kulturális örökség hogyan teremti meg az összetartozás érzését és a szolidaritást a közösségben

Ormož önkormányzata adott otthont a „BEYOND“ („Rural Communities pushing BEYOND COVID-19) című projekt zárórendezvényének 2024. 10. 23 és 2024. 10. 25. között. A rendezvény minden tevékenységére a helyszínen került sor. A tevékenységeket úgy szervezték meg, hogy a következő célkitűzések megvalósulását biztosítsák:

– A tudatosság növelése arról, hogy a helyi hatóságok hogyan dolgoznak együtt a polgárokkal és hogyan alkalmazkodnak az igényeikhez válság idején (azaz a polgárokat összefogó és a helyi fejlődést elősegítő nyilvános rendezvények és intézkedések szervezésével kapcsolatban).

– A polgárok kapacitásának és megértésének növelése azzal kapcsolatban, hogy hogyan szervezzenek olyan intézkedéseket, amelyek a vidéki közösségekben az összetartozás és a szolidaritás érzését erősítik.

Az esemény első napja (2024. október 23., szerda) a COVID 19 világjárvány során szerzett tanulságokat is bemutató üdvözlő előadások és kulturális bemutató formájában került megrendezésre.

A rendezvény 2. napja (2024. október 24., csütörtök) a COVID-19 világjárványt átvészelő kistermelőknél tett látogatásokból állt (Kumer Zöldséggazdaság és Puklavec Családi Borok). Helyszíni látogatásra került sor az Ormoži CSO-nál is (a város idősgondozó intézete). A látogatás második része a Dráva folyó mentén fekvő Ormož lagúnák meglátogatását foglalta magában, hangsúlyozva a határokon átnyúló együttműködés fontosságát (Horvátország és Szlovénia között). A „Jeruzalem” turisztikai célpont kulturális értékeinek bemutatására is sor került, hogy megmutassák, hogyan járulnak hozzá a turizmussal kapcsolatos tevékenységek a közösségi szellem és a közösség identitástudatának erősítéséhez, valamint a különböző csoportokhoz tartozó polgárok közötti szolidaritás megteremtéséhez.

A rendezvény 3. napján (2024. október 25., péntek) került sor a zárókonferencia megszervezésére. A rendezvényt megelőző héten a partnerek projektértekezletet tartottak, ahol véglegesítették az együttműködési megállapodás és zárókiadvány („Útmutató polgároknak”) végső részleteit. A zárókonferencián valamennyi projektpartner képviselője aláírta az együttműködési megállapodást. A megállapodás a projektkoncepció hosszú távú fenntartását és továbbfejlesztését szolgálja.  Az aláíráson kívül bemutatták a projekt végeredményeit és az „Útmutató polgároknak” című kiadványt, ami nyomtatott és online formában is terjesztésre kerül. valamint interjúkat adtak a médiának (Horvátországból és Szlovéniából). A rendezvény az Ormoži Múzeum és az Ormoži Kastély rövid megtekintésével zárult.

Az esemény szervezésén és megvalósításán keresztül a résztvevők tanulhattak:

– arról, hogyan lehet a helyi kulturális és turisztikai eszközöket (pl. nyilvános rendezvények) úgy alakítani és felhasználni, hogy a polgárok válság idején is megőrizzék az ellenállóképességüket;

– olyan módszerekről és megközelítésekről, amelyek magukban foglalják az olyan uniós értékeket, mint a társadalmi befogadás, a nemek közötti esélyegyenlőség és a szolidaritás; amelyek felhasználhatók (a turizmushoz, a mezőgazdasághoz és a kulturális örökséghez kapcsolódóan) a közösséghez tartozás érzésének megerősítésére.

A rendezvény záróünnepségén megkötött együttműködési megállapodás biztosította továbbá, hogy a partnerek a projekt megvalósításán túlmenően is szorosabbra fűzzék a jelenlegi együttműködésüket.  A két új projektötletet a partnerek továbbfejlesztik az új uniós pályázati felhívásokhoz. A polgároknak szóló útmutató és a médiamegjelenések szintén jelentős hatást gyakoroltak a nyilvánosságra, mivel ezek a kommunikációs és disszeminációs eszközök lehetővé teszik, hogy a projektben közvetlenül nem érintettek is hozzáférjenek a projekt eredményeihez.

További információ az eseményről és a projektről az alábbi anyagokban található (csak angol nyelven)

  • A rendezvény programja;
  • Prezentációk a rendezvényről:
  • Eseményleíró lap (csak angol nyelven)
  • Fotók
  • Útmutató polgároknak/Citizen Guidebook

Disclaimer: Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.

 

Az eseményhez kapcsolódó dokumentumok az alábbi linkeken érhetők el:

Citizen's guidebook (EN) Ormož Event descripition sheet
Citizen's guidebook (HUN) Ormož Event descripition sheet