A rendezvény három napon keresztül zajlott (március 29. szerda – március 31. péntek) Cesticában és Varasdon, Varasd megyében, Horvátországban. A rendezvény céljai:
▪ A polgárok részvételének erősítése olyan tevékenységekben, melyek hozzájárulnak a polgári védelemhez a vidéki területeken (cesticai jó gyakorlatok bemutatásával a COVID-19 járvány idején)
▪ A COVID-19) járvány polgári védelemre és önkéntesekre gyakorolt hatásainak átgondolása a régióban
▪ Annak bemutatása, hogy a polgárok közötti szolidaritás hogyan erősíti a közösséghez tartozás érzését.
Összesen 99 résztvevő volt a háromnapos rendezvényen 5 uniós tagállamból (Horvátország, Szlovénia, Olaszország, Németország és Magyarország).
Az első napon Cestica önkormányzata megrendezte a projekt nyitókonferenciáját a cesticai Városházán. A konferencia célja az volt, hogy bemutassa a projektet a polgároknak és szemléltesse, hogy hogyan járul hozzá a polgárok részvételének növeléséhez a civil társadalomban. A nyitóelőadást követően a partnerek röviden bemutatták a polgári védelemhez és az önkéntességhez kapcsolódó tevékenységeiket a pandémia idején. Ez a forma lehetővé tette a partnerek számára a tapasztalatcserét és annak kiemelését, hogy hogyan adaptálták a tevékenységeiket a COVID-19 járványhelyzethez (hangsúlyozva, hogy az uniós értékek, mint például a szolidaritás, hogyan épültek be a tevékenységeikbe és javaslatokat megfogalmazva a tanulságok alapján). A konferencia részét képezte egy interaktív kvíz (Slidon keresztül) az önkéntesség hatásáról a pandémia idején, ami a résztvevők bevonását és közösségükben való önkéntességgel kapcsolatos igényeik megismerését szolgálta. Az eredmények azt mutatták, hogy a résztvevők nagy része szerint haladunk a járványon való túllépés felé és a vidéki közösségek közel járnak a teljes felépüléshez (a válaszadók 76%-a), valamint pozitív véleménnyel vannak az EU-s értékekről (76%). A pandémiával kapcsolatban a válaszadók 21%-a a védőoltást tartotta a megoldásnak a COVID-19 megszüntetésére, míg 72%-uk vélte úgy, hogy az intézkedések kombinációja (védőoltás, önkéntes tevékenység, biztonsági intézkedések, közvetlen támogatások az állampolgároknak) vezetett ahhoz, hogy a vidéki közösségeknek sikerült leküzdeni a járványt. Azért, hogy teljesen felépülhessenek a pandémia hatásai alól, a válaszadók szerint a vidéki közösségeknek ösztönözniük kell az önkéntességet, javítani a társadalmi befogadást és közösen dolgozni más, európai uniós közösségekkel. A nyitókonferenciát lezáró kérdések/válaszok szekció segítségével a résztvevők új információkkal és ismeretekkel gazdagodtak arról, hogy a vidéki közösségek hogyan alakították a polgári védelmi intézkedéseiket, vonták be az állampolgárokat és alkalmazkodtak a körülményekhez a járvány legyőzése érdekében.
A 2. nap (2023. március 30., csütörtök) programjait a cesticai Városházán tartottuk meg. Interaktív workshopot szerveztünk, aminek a témája az volt, hogy a polgári védelmi szervezetek hogyan segítették a lakosságot a COVID-19 idején. Ezzel segítettük a résztvevők bevonását és a tapasztalatcserét. A workshop első részében előadások hangzottak el a pandémia alatti polgári védelmi jó gyakorlatokról.
Összesen 4 előadást hallgathattunk meg:
- Cestica önkormányzata; ESF “Zaželi” projekt (Előadó: Marina Dukarić, projektmenedzser)
- Vöröskeeszt, Varaždin: A Vöröskereszt által szervezett és megvalósított tevékenységek és akciók a járvány idején. (Előadó: Filipa Blažon Šumečki, EU projektmenedzser és ügyvezető)
- Idősek Otthona/Dom “Novi Život” (Előadók: Iva Roža és Valentina Kocet Martinec)
- “Hiperaktivni” Egyesület: A szervezet tevékenysége és működése a COVID-19 járvány alatt (Előadók: Tomislav Milec és Matija Hrman)
A workshop lezárásaként Patrick Galeski (Galeski Management Services) vezetésével csoportmunkát végeztünk, ami a COVID-19 járvány következményeit és hatásait dolgozta fel. Először bemutatta, hogy a COVID-19 hogyan tükrözi azt a helyzetet, amivel a polgárok az 1918-20-as influenzajárvány során szembesültek. Ezzel rávilágított, hogy bár a járvány idején sokan megfelelően cselekedtek, sokan ugyanakkor kimondottan rosszul reagáltak. Hangsúlyozta, hogy a történelem többnyire rossz értelemben ismételte önmagát a járvány alatt. Az előadást csoportmunka követte, aminek során a résztvevők egy olyan forgatókönyvet dolgoztak fel, ami egy vidéki közösségben tapasztalható orvoshiányra fókuszált. A résztvevők lehetséges megoldásokat dolgoztak ki és megbeszélték, hogy a saját közösségükben hogyan kezelik a hasonló problémákat.
A délutáni szekcióban a cesticai Tűzoltóság a Varasd Megyei Tűzoltósággal együtt bemutatta a tevékenységeit és tartott egy rövid demonstrációt is. Darko Mahjen a cesticai önkormányzat képviseletében bemutatta Cestica tűzoltóegyesületeinek munkáját (összesen 6 tűzoltóparancsnokság) és azt, hogy hogyan működtek a járvány idején (pl. a biztonsági intézkedések beépítése a tevékenységükbe). Az előadást követő tűzoltó-bemutató demonstrálta, hogy a csapatok hogyan működnek és működnek együtt vészhelyzetekben.
A harmadik napon (2023. március 31., péntek) projekttalálkozót tartottunk Varasdon a megyeházán. A találkozó célja az volt, hogy megbeszéljük a projekt kimeneteit, illetve a megvalósítás következő lépéseit. A nyilvánosság biztosítása érdekében a sajtó képviselői is jelen voltak, akiknek a partnerek bemutatták a projektet és várható eredményeit. Ezen kívül a jelenlevők egy rövid városnézésen is részt vettek Varasdon, hogy megismerkedhessenek a várossal és Varasd megye kulturális örökségével.
További információ az eseményről és a projektről az alábbi anyagokban található (csak horvátul és angolul)
- A rendezvény programja The agenda for the event;
- Prezentációk a rendezvényről:
- Cestica önkormányzata; “Zaželi” ESF projekt (Előadó: Marina Dukarić, projektmenedzser)
- Vöröskereszt, Varaždin: A Vöröskereszt által szervezett és megvalósított tevékenységek és akciók a járvány idején. (Előadó: Filipa Blažon Šumečki, EU projektmenedzser és ügyvezető)
- Idősek Otthona/Dom “Novi Život” (Előadók: Iva Roža és Valentina Kocet Martinec)
- „Hiperaktivni” Egyesület: A szervezet tevékenysége és működése a COVID-19 járvány alatt(Előadók: Tomislav Milec és Matija Hrman)
- Varasd Megyei Tűzoltóegyesület, Tűzoltói tevékenység Cesticában (Előadó): Dakro Majhen)
- A COVID-19-et és az 1918-20-as spanyolnátha járványt összehasonlító csoportmunka és előadás;
- Eseményleíró lap (csak angol nyelven)
- A résztvevők visszajelzéseinek és válaszainak összefoglalása
Disclaimer: Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.